Najnowsze

Zdrowa dieta – na co warto zwrócić uwagę?

Choć temat zdrowego odżywiania pojawia się w mediach już od wielu lat, nie każdy ma świadomość i wiedzę wystarczającą do tego, co należy zrobić, aby skomponować zdrowe menu dla siebie i swojej rodziny. Na szczęście zbiór zasad jest stosunkowo prosty. Wystarczy je poznać, aby zacząć wprowadzać do swojego codziennego jadłospisu zdrowe, pozytywne zmiany, które poprawią stan zdrowia!

  1. Postaw na różnorodność – to bez wątpienia najważniejsza zasada, o której przypominają zarówno lekarze, jak i dietetycy. Monotonna dieta nie tylko może bardzo szybko się znudzić, ale też w krótkim czasie może doprowadzić do powstania licznych, niebezpiecznych niedoborów witamin i minerałów. Warto więc postawić na różnorodność produktów. A nawet więcej – warto jak najczęściej próbować zupełnie nowych produktów spożywczych! 
  2. Wysokiej jakości źródła białka – niedobory białka mogą nie tylko sprawić, że zabraknie Ci sił, ale też mogą utrudnić lub spowolnić odchudzanie. Białko jest ważnym budulcem naszych mięśni, dlatego nie należy dopuścić do jego niedoborów. Należy jednak pamiętać, że mięso nie jest jedynym źródłem białka – istnieją o wiele zdrowsze i smaczniejsze alternatywy, jak na przykład masło orzechowe
  3. Świeże owoce i warzywa – specjaliści nie mają wątpliwości co do tego, że świeże owoce i warzywa powinny stanowić podstawę zdrowego menu. Każdego dnia przynajmniej kilka razy spożywaj owoce, warzywa, soki itp., a zyskasz pewność, że dostarczasz swojemu organizmowi niezbędnych witamin. 
  4. Pamiętaj o suplementacji – suplementy diety z witaminą D3 mogą być niezbędne w okresie jesienno-zimowym. Podobnie jest z witaminą B12, która powinna być stosowana przez wegan. Jeśli obawiasz się niedoborów witamin, koniecznie uzupełnij swoje menu o kompleks witamin i minerałów

Jak widzisz, zdrowe odżywianie nie musi być trudne!